Na severovýchodním úpatí Pavlovských vrchů a dnes též Novomlýnské nádrže, leží půvabná vinařská obec Pavlov s řadou barokních statků na návsi a starobylých vinných sklepů v České ulici. Ve vsi stojí barokní kostel sv. Barbory.
Archeopark Pavlov
Archeopark Pavlov je unikátní svojí architekturou. K nebi se vypínají bílé betonové bloky, které připomínají pálavské skály. V archeoparku se expozice nachází zejména v podzemních prostorách, přímo na archeologických nalezištích. Expozice z doby kdy zde byli lovci mamutů, představuje kamenné a kostěné nástroje a umělecké předměty, plastiky osob i zvířat. Návštěvníci muzea pak budou překvapeni, když se dozvědí mnoho zajímavostí o technologiích, které pravěcí obyvatelé tohoto kraje užívali. Objevovali totiž taje keramiky, tkaní látek a broušení kamene. Je zde také skládka mamutích kostí, která zůstala na stejném místě, kde byla archeology objevena.
Po archeostezce, která je dlouhá 3,5 km, se mohou turisté vydat z Pavlova do Dolních Věstonic. Tato archeostezka provede turisty nejvýznamnějšími archeologickými lokalitami lovců mamutů v této oblasti, včetně lokality, kde byla v roce 1925 nalezena slavná Věstonická venuše.
Dolní Věstonice
Ve vinařské obci Dolních Věstonicích, na severním úpatí Pavlovských vrchů ve svahu nad řekou Dyjí, bylo odkryto světoznámé sídliště lovců mamutů z období 30 000 až 25 000 let př. n. l. Toto naleziště bylo prozkoumáno v letech 1924 až 1973. Badatelé zde našli pravé poklady. Bylo zde nalezeno několik tisíc kamenných nástrojů, různých škrabadel, rydel, nožů, pilek a vrtáků a více než dva tisíce plastik a jejich zlomků. Jednalo se o plastiky zvířat nebo portrét lidské hlavy.
Věstonická venuše
V roce 1925 zde byla nalezena také světově proslulá Věstonická venuše. Čím se tato drobná, přibližně jen 11 cm vysoká plastika ženy liší od podobných venuší, kterých bylo v prostoru od Francie po Sibiř nalezeno již několik set?
Věstonická venuše je totiž jedinečná tím, že byla uhnětena ze zvláštní modelářské hmoty, sestávající z drcené mamutoviny, hlíny a tuku a je tak jedním z prvních dokladů pravěké keramiky. V této archeologické lokalitě bylo objeveno také několik pravěkých přístřešků, dále pak hliněná pec a velké množství mamutích kostí.
Archeologické muzeum
V barokní budově radnice má sídlo Archeologické muzeum. Návštěvníkům se přibližuje způsob života lovců mamutů, jsou zde umístěny archeologické nálezy ze starší doby kamenné a můžete zde spatřit také kopii Věstonické venuše. Její originál je umístěn v Zemském muzeu v Brně.