Hrad Liptovský Hrádok a skanzen v Pribylině

Liptovský Hrádok leží na soutoku řek Váhu a Belé. V první polovině 14. století zde byl postavený gotický vodní hrad, který je dnes mohutnou zříceninou s jednou větší a jednou menší věží. V areálu zdejšího hradu byl později přistavěn renesanční kaštel, ve kterém byl zřízen luxusní hotel. Skanzen v Pribylině je velmi zajímavý, má totiž charakter zemědělsko – řemeslnického městečka. Je zde také goticko – renesanční kaštel z Pařížovců, který je nejstarším zachovaným zemanským sídlem na Liptově. V horní části areálu skanzenu se nachází Povážská lesní železnice a můžete se na ni projet historickým vlakem.

Liptovský Hrádok

Liptovský Hrádok leží na soutoku řek Váhu a Belé. Již počátkem 14. století zde stávala osada Belsko a v první polovině 14. století zde byl postavený gotický vodní hrad, který střežil důležité obchodní cesty.

Město zde vzniklo až v 18. století na místě skladiště a přístaviště vorů, přepravujících dolů po Váhu dřevo, sůl, brynzu a měděné a železné rudy. Od konce 18. století se však měděné a železné rudy vytěžené v okolních horách, ale tavily se v místním hamru.

Hrad Liptovský Hrádok

Gotický hrad Liptovský Hrádok byl postavený v první polovině 14. století na malé vápencové skále. Hrad byl obklopen vodním příkopem, ze kterého vzniklo dnešní jezírko. Tento hrad pak střežil důležitou křižovatku cest, a to Spišské cesty a Jantarové stezky. V 17. století byl hrad renesančně přestavěn a byl k němu rovněž přistavěn renesanční kaštel. V roce 1803 však hrad vyhořel a postupně se stal zříceninou. Byl opravený pouze renesanční kaštel.

Hrad Liptovský Hrádok je dnes mohutnou zříceninou s jednou větší a jednou menší věží. Na hradě se provádí postupná rekonstrukce. V renesančním kaštele byl zřízen luxusní hotel. Na hradě se můžete seznámit se způsobem života středověké šlechty.

Přírodní bradlo Skalka

U hradního jezírka, na menší skále, stojí půvabná barokní kaplička sv. Jana křtitele se sochou tohoto světce. Nedaleko hradu se zvedá přírodní bradlo Skalka, ke kterému vede lesní cestička. Jeho vrchol je upraven jako vyhlídková plošina, na které se hrdě tyčí cyrilometodějský dvouramenný kříž. Je odtud pěkný pohled na město Liptovský Hrádok. Na zábradlí vyhlídkové plošiny se nachází orientační panoramatická tabule s názvy hor, včetně jejich nadmořských výšek, které můžete z vyhlídkové plošiny spatřit. Jsou to hory v Západních a Vysokých Tatrách.

Národopisné muzeum v Liptovském Hrádku

Národopisné muzeum v liptovském Hrádku má sídlo v Partyzánské ulici. Je zde například expozice věnovaná historické solní cestě a modrotisku na Liptově. Je zde také vystaven historický dobový nábytek z 18. a 19. století a bohatá sbírka loveckých trofejí.

Na Slovensku má velkou tradici chov ovcí. V podkroví muzea byla umístěna zajímavá ovčácká expozice, ve které se návštěvníci seznámí se způsoby chovu ovcí na Slovensku. Jsou zde vystaveny dřevěné salašnické stavby a užitkové předměty na zpracování ovčího mléka. Dále jsou zde pastevecké oděvy a charakteristické oděvní doplňky pastevců ovcí z několika slovenských regionů. Zajímavé jsou rovněž lidové umělecké předměty vyráběné na salaších.

Arboretum v Liptovském Hrádku

Arboretum v Liptovském Hrádku je nejvýše položeným arboretem ve střední Evropě. Jsou zde listnaté stromy a jehličnany z Evropy, Asie a severní Ameriky.

Muzeum Liptovské dědiny v Pribylině

Muzeum v přírodě v Pribylině bylo vybudováno v souvislosti s postavením Liptovské Mary, v zájmu zachování nejcennějších movitých a nemovitých památek ze zatopených liptovských obcí. Skanzen v Pribylině je velmi zajímavý, má totiž charakter zemědělsko – řemeslnického městečka.

V domcích ve zdejším skanzenu jsou umístěny expozice dokumentující bydlení a způsob života různých sociálních vrstev vesnického obyvatelstva a obyvatelstva malého městečka na Liptově z konce 19. a počátku 20. století. Jsou zde například skromné domky vesnické chudiny, ale také zemědělské usedlosti a statky středních a bohatých rolníků. Najdete zde rovněž domky řemeslníků a výstavné obydlí obecního rychtáře.

Goticko – renesanční kaštel z Pařížovců je nejstarším zachovaným zemanským sídlem na Liptově.

Můžete si zde prohlédnout rytířský sál, jídelnu hudební, žlutý a lovecký salon. Vzácnou památkou je gotický kostel z Liptovské Mary. V kostele jsou středověké nástěnné malby. Neobyčejně zajímavá je jednotřídní vesnická škola s bytem učitele z Valaské Dubové. Ve třídě se nachází základní mobiliář a školní pomůcky z první poloviny 20. století.

Ve skanzenu se chovají hospodářská zvířata, slepice, ovce a kozy a děti se mohou svést na huculských koních. Můžete zde rovněž spatřit ukázky tradičních liptovských řemesel, například tkaní látek, práci s dřevem a pletení košíků.

Povážská lesní železnice ve skanzenu v Pribylině

Povážská lesní železnice ve skanzenu v Pribylině se nachází v horní části areálu. Tato železnice původně spojovala Liptovský Hrádok s dolinami Čierného Váhu. Lesní železnice již sice není v provozu, ale ve skanzenu byla znovu vybudována přibližně 1 km dlouhá železniční trať mezi stanicemi Depo a Dolina a můžete se na ní projet historickým vlakem. Skanzen v Pribylině je tak zajímavou atrakcí pro rodiny s dětmi.